Norges Bilsportforbund
  • Subscribe to our RSS feed
  • Join our Facebook group
  • Follow us on twitter

Norgesmestere i Racing

Här kan ni se alla som har blivit mestere i Norsk Racing:

2014:
NM: Christian Nilsen (GT1), Thomas Solberg (GT2), Björn Tvedt (GT3), Per Stöldal (GT4), Theodor Olsen (Formula Basic), Henrik Krogstad (Seven Racing), Martin Barry-Berg (Shortcar), Rune Rödset & Mathias Havdal (Historisk)
NC: Theodor Olsen (Formula Basic), Henrik Krogstad (Seven Racing JR), Thomas Hårajuvet (GT4B), Steffen Andre Feet (GTF) & Marius Nakken (NTCC)

2013:
NM: Roger Hermansen (GT1), Gisle Valen (GT2), André Falkenhaug (GT3), André Linder (GT4), Mads Emil Siljehaug (Formula Basic), Jörn Martin Aalerud (Seven Racing), Martin Barry-Berg (Shortcar), Olav Rygge & Morten Schönheyder (Historisk)
NC: Mads Emil Siljehaug (Formula Basic), Henrik Krogstad (Seven Racing JR), Håvard Kollen (GT4B) & Marius Nakken

2012:
NM: Haavard Lien (GT1), Frode Alhaug (GT2), André Falkenhaug (GT3), Lars Faale (GT4), Mads Emil Siljehaug (Formula Basic), Kevin A Aabol (Seven Racing), Sivert Johansen (Shortcar), Atle Ramberg & Yngvar Ekorness (Historisk)
NC: Tommy Östgaard (Formula Basic), Kevin A Aabol (Seven Racing JR), Marius Nakken (NTCC)

2011:
NM: Björnar Aas (GT1&2), Per Christian Wienke (GT3), Steffen Andre Feet (GT4), Henrik Furuset (Formula Basic), Oskar Andre Sandberg (Seven Racing), Per Anders Johansen (Shortcar), Atle Ramberg & Dag Henning Nielsen (Historisk)
NC: Haavard Lien (GT1), Björnar Aas (GT2), Per Christian Wienke (GT3), Steffen Andre Feet (GT4), Henrik Furuset (Formula Basic) & Elling Sebastian Aarvik (Seven Racing JR)

2010:
NM: Roger Hermansen (GT), Olav Opås (Formula Basic), Torbjörn L Bjerke (Seven Racing), Rune Rudberg (Shortcar) &  Atle Ramberg (Historisk)
NC: Sveinung Tinnes-Mork (GT1), Roger Hermansen (GT2), Christer Andre Gislerud (GT3), Lars Faale (GT4), Olav Opås (Formula Basic), Heidi Frydenhaug (Seven Racing JR) & Erik Helgerud (STD Production)

2009:
NM: Frode Alhaug (GT), Olav Opås (Formula Basic), Torbjörn L Bjerke (Seven Racing), Frode Störseth (Shortcar) & Joakim Ottersen (STD Production)
NC: Jarl Nilsen (GT1), Frode Alhaug (GT2), Roger Hermansen (GT3), Lars Brandström (GT4), Anders G Lindstad (Formula Basic), Torbjörn L Bjerke (Seven Racing JR) & Knut Christian Hallan (Historisk)

2008:
NM: Roger Hermansen (GT), Robert Helling (Formula Basic), André Falkenhaug (Seven Racing) & Marius Erlandsen (STD Production)
NC: Frode Alhaug (GT), Sverre Isaksen (Special Saloon), Roger Hermansen (Roadsport), Stein Frederic Akre (Formula Basic), Daniel Björk Nordgaard (Seven Racing JR), Gaute Ören (Shortcar) & Dag Henning Nielsen (Historisk)

2007:
NM: Christer Andre Gislerud (Special Saloon), Atle Gulbrandsen (Seven Racing), Herman Tank-Nielsen (STD Production
NC: Frode Alhaug (Roadsport), Olav Opås (Formula Basic), Trond Brekke (Gatebil Racing), Gaute Ören (Shortcar) & Atle Ramberg (Historisk)

2006:
NM: Torbjörn Hovland (Special Saloon) & Audun Njös (Seven Racing) & Erik Helgerud (STD Production)
NC: Frode Alhaug (Roadsport), Trond Conrad Kolstö (Gatebil Racing), Tommy Kongsten (Shortcar) & Atle Ramberg (Historisk)

2005:
NM: Arild M Bråthen (Roadsport) & Audun Njös (Locost)
NC: Christer Andre Gislerud (Special Saloon), Roar Lindland (Nasjonan Racing 2), Lars Grönvold (Nasjonal Racing 1),  Ståle Bakke (Shortcar) & Trond T Wikant (Historisk)

2004:
NM: Tom Herskedal (Roadsport A), Espen Bratli (Roadsport B+C), Audun Njös (Locost), Haavard Lien (Supercars) & Alf Eng (NTCC)

2003:
NM: Audun Njös (Locost), Mikael Mohlin (Special Saloon A), Haavard Lien (Special Saloon B) & Alf Eng (NTCC)
Peugeot Cup: Steinar Jacobsen

2002:
NM: Alf Eng (Special Saloon A), Dagfinn Larsen (Special Saloon B) & Jarle Gåsland (NTCC)
Peugeot Cup: Petter Granlund

2001:
NM: Bengt Lundström (Special Saloon A) & Alf Eng (Special Saloon B)
Peugeot Cup: Sten-Erik Nilsen

2000:
NM: Marko Nevalainen (F3), Björn A Martinsen (Nasjonal STD), Tommy Rustad (Super Touring) & Tommy Rustad (NTCC)
Chrysler Neon Cup:

1999:
NM: Ole Martin Lindum (F3), Sten-Erik Nilsen (Nasjonal STD) & Tommy Rustad (Super Touring)
Chrysler Neon Cup:

1998:
NM: Tord Linnerud (Super Touring)
Chrysler Neon Cup: Sten-Erik Nilsen

1997:
NM: Clas Esbjug (Touring Car)
Chrysler Neon Cup: Sten-Erik Nilsen

1996:
NM: Lars Åge Thorvaldsen (Nasj/GrA -1600cc) & Anders Berggren (Nasj/GrA över 1600cc)
Chrysler Neon Cup: Sten-Erik Nilsen

1995:
NM: Jan Fredrik Örmen (Nasjonal -1600cc) & Anders Berggren (Nasjonal över 1600cc)
Opel Corsa Cup:

1994:
NM: Odd Arne Ingebrigtsen (Nasjonal) & Clas Esbjug (Grupp N)
Opel Corsa Cup:

1993:
NM: Jan Fredrik Örmen (Nasjonal) & Clas Esbjug (Grupp N)
Opel Corsa Cup:

1992:
NM: Johnny Paulsen (Grupp N)
Opel Corsa Cup:

1991:
Opel Corsa Cup: Sten-Erik Nilsen
NC: Öystein Borgen (Gruppe N)

1990
Opel Corsa Cup: Sten-Erik Nilsen

1986:
NM: Rune Berg (Sports 2000)

1985:
NM: Knut Backer (Sports 2000)

1977:
NC:Birger Dyrstad (Formel Vee)

1975:
NC:Birger Dyrstad (Formel Vee)